آیا زگیل تناسلی درمان می شود؟

آیا زگیل تناسلی درمان می شود؟

بیمارانی که به علت زگیل تناسلی به پزشک مراجعه می کنند اغلب خیلی نگران بوده و استرس دارند که از چه طریقی و چرا به این ویروس مبتلا شده اند و آیا زگیل تناسلی درمان می شود؟ …اما باید بدانید این ویروس در 90 درصد موارد بهبود می یابد. در ادامه مطلب دکتر ماندانا خسروآرا متخصص پوست و مو و زیبایی ، درباره نحوه ابتلا به ویروس زگیل تناسلی، تزریق واکس زگیل تناسلی و راه های درمانی آن توضیح داده اند.

زگیل

نحوه ابتلا به ویروس زگیل تناسلی چگونه است؟

بسیاری از افرادی که مبتلا به ویروس زگیل تناسلی هستند، دچار تردید هستند که به چه طریقی به این ویروس مبتلا شده اند. ویروس زگیل تناسلی ویا ویروس HPV ویروسی است که از راه تماس جنسی منتقل می شوند و در کل این ویروس را منتقله از راه جنسی می شناسیم.

اما در مواردی هم به ندرت گزارش شده است که این ویروس از راه های غیر جنسی منتقل شده است، اما در کل این بیماری از راه تماس جنسی منتقل می شود.

آیا ابتلا به ویروس زگیل تناسلی مساوی با سرطان است؟

چرا افراد زمانی که به ویروس زگیل تناسلی مبتلا می شوند، وحشت زده می شویم؟

به دلیل آن که این ویروس دارای انواع، اقسام و تیپ های مختلف است.

اما این ویروس 4 تیپ دارد که خطرناک است و با سرطان های دستگاه تناسلی و به خصوص در خانم ها با سرطان دهانه رحم ارتباط ثابت شده دارند، بنابراین کسی که مبتلا به زگیل تناسلی می شود نگران از ابتلا به سرطان نیز است و گمان می کنند ابتلا به زگیل تناسلی مساوی با سرطان دهانه رحم است.

 

مطالب مفید:

جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال

تغییر فرم لب با تزریق فیلر

 

اما خبر خوب آن است که زگیل تناسلی مساوی با سرطان نیست!

ممکن است افراد مبتلا به انواع کم خطر ویا انواع با خطر متوسط این ویروس شده باشند.

برخی هم ممکن است مبتلا به انواع پرخطر شده باشند که در این حالت، سیستم ایمنی بدن با ویروس مقابله کرده و ویروس حدود یک یا دوسال بعد، از سلول های بدن حذف می شود.

بنابراین تمام افرادی که مبتلا به ویروس زگیل هستند به سمت سرطان نمی روند، بلکه  90  درصد موارد، بهبود یافته و ویروس از بدن آن ها حذف می شود و خطری برای فرد ندارد.

فقط 10 درصد افراد به سمت ایجاد تغییرات بدخیم در سلول های ناحیه تناسلی می روند.

زگیل تناسلی درچه افرادی احتمال ابتلا به سرطان دارد؟

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، سیستم ایمنی نمی تواند ویروس را مهار کند، در نتیجه ویروس به سمت تغییرات بدخیم می رود.از جمله :

  • نقص ایمنی زمینه ای به صورت ذاتی دارند.
  • نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز دارند.
  • افرادی که پیوند اعضا داشته و تحت درمان با دارو های سرکوب کننده ایمنی هستند.

آیا ویروس زگیل تناسلی با وجود کاندوم هم منتقل می شود؟

همانطور که گفته شد، اکثر افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند برایشان سوال است چگونه و چرا به این ویروس مبتلا شده اند؟  برخلاف سایر بیماری های مقاربتی مانند : HIV وانواع عفونت های باکتریال دستگاه تناسلی، ویروس زگیل تناسلی با وجود استفاده از کاندوم هم منتقل می شود، به دلیل آن که این ویروس در سطح پوست و در مخاط ناحیه ی ادراری و تناسلی پراکنده است، بنابراین استفاده از کاندوم در پوشش قسمتی از ناحیه تناسلی ممکن است مانع انتقال این ویروس نباشد.

تنها راه پیشگیری از انتقال ویروس زگیل تناسلی چیست؟

  • پرهیزگاری جنسی
  • داشتن تعهد دررابطه جنسی
  • نداشتن شرکای جنسی متعدد

پس از ابتلا به زگیل تناسلی چه کار کنیم؟

به محض آن که مطلع شدید که به ویروس زگیل تناسلی مبتلا هستید، به پزشک متخصص زنان و متخصص پوست مراجعه کنید.

با صلاح دید پزشک، آزمایش تعیین تیپ ویروس انجام خواهد شد و سپس مشخص خواهد شد که آیا شما به انواع پرخطر ویروس زگیل تناسلی هستید یا انواع کم خطر!

که هرکدام از تیپ ها، روش های پیگیری متعددی دارد.

دکتر ماندانا خسرو آرا متخصص پوست مو زیبایی بوده و دارای برد تخصص نیز هستند جهت برقراری ارتباط با دکتر خسرو آرا با شماره های 22148723 – 09101445015 تماس بگیرید و یا به اینستاگرام دکتر خسروآرا مراجعه فرمایید.

چگونه زگیل تناسلی درمان می شود؟

فریز کردن یا لیزر: درمان زگیل تناسلی با استفاده از روش هایی مانند: فریزکردن بهبود می یابد اما دراین روش، زگیل ازبین می رود اما در بدن نهفه می ماند تا سیستم ایمنی ویروس را حذف کند.در این حالت همچنان احتمال انتقال این ویروس وجود دارد.

واکس زگیل: واکسنی که خوشبختانه در حال حاضر در ایران وجود دارد، واکسن گارداسیل است که چهار ظرفیتی بوده و علیه چهار تیپ پرخطر زگیل موثراست.

بهترین سن برای تزریق واکسن زگیل تناسلی

بهترین سن برای تزریق واکسن زگیل تناسلی، 9 سالگی تا 45 سالگی است.

آیا افرادی که مبتلا به زگیل هستند،می توانند واکسن تزریق کنند؟

حتی افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی و ویروس زگیل تناسلی هستند و یا مبتلا بوده اند و درمان شده اند، نه تنها می توانند بلکه باید این واکسن را تزریق کنند، به دلیل آن که این واکسن علیه چهارتیپ پرخطر ایمنی می دهد.

ممکن است فردی که یک بار به یکی از این تیپ ها آلوده شده باشد و مجدد در تماس و روابط بعدی به سایر تیپ ها مبتلا شود. بنابراین زمانی که واکسن تزریق کند، ازابتلا به سایر تیپ ها ایمن است.

پاسخ

10 + 11 =

Call Now Button