تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس، ماده درمانی است که از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. بوتاکس، از جمله روش های کم تهاجمی است که بدون نیاز به جراحی و یا ایجاد برش انجام می شود. اما اگر تصمیم به تزریق بوتاکس گرفته اید حتما اطلاعاتی را قبلا از دکتر خوب برای تزریق بوتاکس کسب کنید تا با خیالی راحت و بدون هرگونه نگرانی بهترین نتایج را از تزریق بوتاکس بدست آورید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تزریق-بوتاکس

تزریق-بوتاکس

بوتاکس حاوی باکتری تصفیه شده ای است که عضلات را منجمد می کند. به همین خاطر، از بوتاکس در رفع خطوط و چین و چروک های پوستی و بهبود زیبایی ظاهری استفاده می شود.

احساسات و حالات صورت و چهره از جمله خندیدن و یا اخم کردن می توانند منجر به ایجاد خطوط و چین هایی در نواحی از صورت شوند. در صورتی که فکر می کنید خطوط سطحی روی صورت تان در حال عمیق شدن است و بیشتر از قبل مشخص می شود، می توانید از مزایای تزریق بوتاکس بهره مند شوید.

  • به همین خاطر، بوتاکس به نوعی روش پیشگیری، مانع از عمیق شدن چین و چروک و خطوط صورت نیز خواهد شد.
  • بوتاکس در دوزهای پایین تزریق می شود، تا به مرور جذب بدن شود و از طریق کلیه ها دفع گردد.

از جمله مزایای تزریق بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نتایج طبیعی و سریع بدون نیاز به جراحی و بیهوشی
  • نداشتن دوره نقاهت و مراقبت های خاص
  • کاملا فاقد درد

در حالت طبیعی، مغز پیام های الکتریکی را به عضلات و ماهیچه ها می رساند تا بتوانند منقبض شوند و یا حرکت کنند. این پیام الکتریکی، از طریق ماده ای به نام استیل کولین به عضلات می رسد.

بوتاکس سیگنال های عصبی موجود در عضلات و ماهیچه ها را مسدود می کند. در چنین شرایطی، عضلات به طور موقت فلج و یا فریز (منجمد) می شوند. در صورتی  که هیچ گونه حرکتی در عضلات صورت اتفاق نیفتد، به مرور چین و چروک ها نرم و در نهایت کاهش می یابند.

علاوه بر این، افرادی که از تعریق شدید رنج می برند نیز می توانند از مزایای تزریق بوتاکس بهره مند شوند. در این قبیل موارد، بوتاکس به نواحی مانند زیر بغل، دست ها و یا نواحی که عرق می کنند تزریق خواهد شد. بوتاکس مانع آزاد شدن استیل کولین در نزدیکی غدد عرق خواهد شد.

 

مطالب مفید:

بهترین روش های تزریق ژل

مزوتراپی غبغب در تهران

 

بوتاکس، با استفاده از سوزن بسیار ظریفی به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. عمدتا بیمارانی که به ما مراجعه می کنند خواهان انجام این تزریق در نواحی مانند پیشانی و یا اطراف چشم ها هستند. این تزریق کاملا بدون درد است و تنها ممکن است برخی بیماران هنگام وارد شدن سوزن به پوست، احساس خوشایندی نداشته باشند.

بسیاری از افراد، چند روز بعد از تزریق، شاهد تغییرات ایجاد شده در ناحیه مورد نظر خواهند بود. با این حال، ممکن است چند هفته طول بکشد تا نتایج واقعی این تزریق مشخص شود.

در برخی موارد، از بیمار خواسته می شود برخی حرکات صورت را محدود کند.

از ماساژ دادن ناحیه مورد نظر به مدت چند ساعت خودداری شود.

توصیه می شود تا چند ساعت بعد از تزریق، از خم شدن و یا خوابیدن بر روی صورت خودداری شود.

توصیه می شود تا حد امکان از تماس مستقیم نور خورشید و یا حرارت با ناحیه ای که تزریق در آن انجام شده، خودداری شود. حرارت می تواند باعث بالا رفتن فشار خون و افزایش تورم در ناحیه مورد نظر شود.

در خصوص آرایش کردن بعد از بوتاکس باید بگوییم، توصیه می شود از قرار دادن مواد آرایشی بر روی ناحیه مورد نظر تا چند ساعت خودداری شد. مواد آرایشی حاوی موادی هستند که می توانند بر نتیجه بوتاکس تاثیر بگذارند. نکته دیگر این است که توصیه می شود تا چند ساعت از وارد آمدن فشار به ناحیه تزریق خودداری شود.

دکتر-خوب-برای-تزریق-بوتاکس

در صورتی که نیاز به رعایت کردن موردی باشد، حتما از سوی پزشک اعلام خواهد شد.

نهایتا، یک تا دو هفته زمان می برد تا اثرات اصلی و نهایی این تزریق مشخص شود. معمولا توصیه می شود بیمار شش ماه بعد جهت تزریق مجدد مراجعه کند. اما در صورتی که چین و خط مجدد ظاهر شده باشد، می توان چهار ماه بعد از تزریق اول، تزریق بعدی را انجام داد.

ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس

همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم، بوتاکس در حدود سه ماه و گاهی بیشتر ماندگاری دارد و شما به خوبی تغییر را در صاف شدن پوست تان احساس خواهید کرد. زمانی که اثرات این تزریق از بین برود و یا کم شود، به مرور شاهد مشخص شدن چین و چروک ها و خطوط صورت تان خواهید بود. در چنین شرایطی، تزریق مجدد توصیه می شود.

خطرات، عوارض و موارد منع تزریق بوتاکس

مصرف برخی داروها و آنتی بیوتیک ها می تواند با تزریق بوتاکس تداخل داشته باشد. به همین خاطر، توصیه می شود قبل از تزریق، مصرف هر گونه دارو و یا ابتلا به برخی شرایط پزشکی به پزشک اطلاع داده شود.

افرادی که برای دوره طولانی آنتی بیوتیک مصرف می کنند، توصیه می شود تزریق بوتاکس را به بعد موکول کنند.

بوتاکس می تواند منجر به بروز سردرد و یا تاری دید موقتی شود.